Sa oled siin

Türisalu, Laulasmaa ja Võru saavad nõuetekohase veevarustuse

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab kahte AS Lahevesi projekti, mille tulemusena rajatakse nõuetele vastav vee- ja kanalisatsioonitaristu Harku vallas Türisalu ja Lääne-Harjumaa vallas Laulasmaa reoveekogumisalade elanikele. Samuti sai toetust AS Võru Vesi veemajandusprojekt Võru reoveekogumisalal.

„Laulasmaa ja Türisalu projekti tulemusena saavad 6040 elanikku võimaluse liituda ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga,“ sõnab KIKi juhataja Andrus Treier. „Võru veemajandusprojektiga kogutakse kokku ja puhastatakse Võru linnas ning Võrumõisa ja Navi külades tekkiv reovesi ning luuakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumise võimalus 935 inimesele.“

KIK toetab kolme veemajanduse taristu projekti Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahenditest kokku 27,8 miljoni euroga. Toetus Türisalu ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni rajamiseks on enam kui 6,5 miljonit eurot. Tööde kogumaksumus on üle 7,6 miljoni euro ning projekt valmib 2020. aasta lõpuks. Laulasmaa ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni rajamine läheb maksma 16,5 miljonit eurot, millest KIKi toetus on 14 miljonit eurot. Projekti lõpptähtaeg on aasta 2021. Võru veemajandusprojekti kogumaksumus on 10,8 miljonit eurot ja KIK toetab seda 7,3 miljoni euroga. Projekt valmib 2022. aasta lõpuks.

Riik on KIKi kaudu alates 2015. aasta kevadest toetanud Euroopa Liidu struktuurivahenditest enam kui 88,7 miljoni euroga 21 veemajanduse taristu arendamise projekti. Tänaseks on tööd lõpetatud Paldiskis, Haapsalus Uuemõisas, Märjamaal, Kilingi-Nõmmel, Kärdlas, Tõrvas, Tapal ja Valgas. Tööd toimuvad veel Põlvas ning Saku, Kohila ja Jõelähtme vallas, samuti Räpinas, Arukülas, Kadrinas, Tabasalus, Murastes ja Maardus.

Lisaks on KIKis endiselt ühtekuuluvusfondi vahenditest avatud taotlusvoor eraisikutele, kust jagatakse toetust elamu ühendamiseks ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga. Toetust saavad taotleda nende piirkondade elanikud, kelle majapidamine asub reoveekogumisalal, mille reostuskoormus on üle 2000 tarbija. Rohkem infot KIKi kodulehelt.

Mõlemad toetusmeetmed töötas välja Keskkonnaministeerium.